Huttentochten… Dé manier om de bergen te verkennen!
Om de magie van deze tocht ten volle te ervaren is het fijn om niet té veel op je rug mee te dragen maar het is ook fijn om in de hutten genoeg bij je te hebben om het jezelf comfortabel te maken na een dag hiken :). Daarom hierbij mijn lijst ter inspiratie!
Wat is er aanwezig in berghutten?
Elke hut is verschillend, dat maakt het maken van een lijst ook enigszins ingewikkeld. De ene hut heeft een restaurant, douches en stopcontacten, de ander blinkt uit in sfeer en eenvoudigheid.
Wat bij de meeste hutten wel overeenkomt is de entree. Hier trek je al je (natte) kleding en schoenen uit en je sloffen of slippers aan. In de droogruimte met een droogapparaat hiernaast kan je alles ophangen zodat het de volgende dag weer klaar is voor de volgende etappe. De kamers in de hutten variëren in grootte. Soms zijn er kleine beschikbaar met stapelbedden voor maar 2 of 4 personen maar meestal zijn het grote ruimtes met 8-16 bedden. Vaak slaap je dan ook met meerdere mensen naast elkaar, soms zelfs op hetzelfde matras.
Veel hutten hebben verwarming maar sommige verwarmen enkel met een houtkacheltje. Steek deze dus direct aan bij aankomst zodat je een lekker warme avond tegemoet gaat. Ik vind dit altijd lastig in de slaapkamer: de afweging tussen een raampje open (altijd wel mijn keuze 😉 of een aangename temperatuur.
Goed is, zeker in het hoogseizoen, om de hut van tevoren te boeken. Je wil er niet midden op de berg achter komen dat er geen plek is ;).
Belangrijk is dus dat de tas niet te zwaar wordt. Less is echt more, want je moet alles meezeulen op je rug. Neem daarom niet te veel mee. Als je denkt: dit is denk ik nét te weinig; dan is het waarschijnlijk meer dan genoeg, haha!
Wat fijn is aan huttentochten is dat er in veel hutten gekookt wordt en ontbijt geserveerd. Soms kan je zelfs lunchpakketjes kopen. Ook kan je overal je water vullen. Dit betekent dat je enkel snacks mee hoeft te nemen van huis en slechts voor 1 dag water mee hoeft te tillen. In de paklijst hieronder ga ik ervan uit dat je 5 dagen gaat hiken, bij de hut dineert en ontbijt en je voor 2 dagen zelf je lunch mee neemt.
Paklijst
+- 35 liter rugzak met daarin 4 lichtgewicht waterdichte zakken zodat je je spullen netjes georganiseerd en droog houdt. 20L voor kleding, 13L voor overigen, 13L voor voedsel, 2L voor toiletspullen. Je kan ook een waterdichte tas kopen of een hoes voor om je tas maar een paar tassen om je backpack georganiseerd te houden zijn echt een aanrader. Judith deed dit altijd gewoon in Albert Heijn tassen 😉 maar uiteindelijk heb ik haar toch geïnspireerd om voor doorzichtige zakken te gaan, zodat je vanaf de buitenkant kunt zien wat er in de betreffende zak zit.
Fijn is een extra dagrugzak van +- 20 liter meenemen voor je reis heen en terug naar het gebied, maar enkel als je die kan achterlaten bij je beginpunt en weer kan ophalen aan het eind 😉 hier kan je eten/drinken en een extra schoon setje kleding in doen voor de terugweg.
Donsjas (dikte hangt af van het seizoen, maar een dunne donsjas volstaat al snel)
Waterdichte hardshell zonder vulling (of in de zomer een dun regenjack)
Eventueel dunne lichte windbreaker
Goede B-bergschoenen
20L kleding:
Warme muts (optioneel, in de zomer doorgaans geen must, maar als je ‘s avonds of ‘s ochtends vroeg naar de zonsondergang of zonsopkomst wil kijken, wel lekker)
Buff (ook in de zomer geen must)
Pet
Wanten of dikke handschoenen (eveneens in de zomer geen must tenzij sneeuw verwacht wordt 😉
Handschoen liners (In de zomer geen must, maar als je het snel koud hebt kunnen dunne liners ook handig zijn)
1 dun fleece vest
1 warm vest/trui voor in de hutten
2 shirts met korte of lange mouwen wol (1 voor overdag, 1 voor in de hut)
Voldoende ondergoed (Judith draagt sinds haar bevalling met hiken doorgaans Snuggs)
3 wollen sokken (2 voor overdag, 1 voor in de hut)
Trainingsbroek of lange legging (wol) (voor in de hut)
Wandel (evt afrits)broek of -legging voor overdag
Goede regenbroek (liefst met ritsen die tot hoog op de been open kunnen)
Korte broek (bij voorspelling mooi weer)
Pyjama als je dit fijn vindt (een licht wollen shirtje voldoet vaak ook)
Sloffen of lichtgewicht sandalen/slippers voor in de hut (geen teenslippers zodat je er met sokken in kan) – soms zijn er ook Crocs aanwezig in de hut dus dan hoef je ze niet mee te nemen
13L overigen:
Kussensloop
Slaapzak liner
Handdoek microvezel maat L
Hoofdlamp (rood licht) + extra batterijen
Sterke powerbank
E-reader met oplaadkabel
Telefoon met oplaadkabel
Oplaadkabel sporthorloge
Zitflap
Paar extra ziplockzakjes
Warmte Pads handen en voeten 3x (bij extreme kou)
Gamaschen (bij sneeuwschoenwandelen)
Sporttape (preventief plakken!)
Blarenpleisters (voor als preventie niet genoeg was;)
Pleisters
Wandelwol
Zonnebril
Pinpas
Paspoort
Zorgverzekeringspas
Reisverzekering papieren (NKBV heeft een voordelige en hele goede!)
€150 los voor noodgevallen of als een hut geen pin accepteert
2L toiletspullen
Tandenborstel
Tandpasta (evt. tabs)
Travel wash bar (shampoo / body wash in 1)
Smeerbare deo
Evt. mascara ed.
Haarborstel/kam
Zonnebrand (ook voor de lippen)
13L voedsel (dit zijn slechts wat ideeën)
2 liter hersluitbare plastic zakjes met →
250 gr ‘trail mix’: noten, rozijnen/cranberrys en M&Ms
Blok oude kaas of iets anders te snacken voor bij aankomst in de hut
Gedroogde mango / ander fruit
Reep chocola
Adventure Food lunch + lange vork (alleen als je dus zelf lunch moet meenemen en je niks bij de hut kunt regelen)
3 tot 5 snacks per dag. Variatie is fijn! Bijv: repen TREK/ nãkd/ snickers/ lion/ hard- of fruitkeks
Zak snoepjes of drop
Los in de tas
2 (thermos)flessen van 1L voor water of thee
Of gewoon 1 waterzak van 2-3 liter.
Vuilniszakje hersluitbaar (voor je wc papier)
Toiletrol
Wandelstokken
Op avontuur.. Hoe heerlijk dit vooruitzicht! Geniet van het pakken, de reis en de dagen helemaal ‘vrij’ in de bergen. Veel plezier!



